Otwarty Fundusz Emerytalny

OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny jest częścią systemu emerytalnego działającego od końca lat 90. i składającego się z trzech podstawowych filarów – pierwszego, czyli ZUS, drugiego – OFE oraz trzeciego, czyli tego, który obejmuje indywidualne konta emerytalne, polisy oszczędnościowe oraz oszczędności na własnym koncie w banku.

Otwarty Fundusz Emerytalny zajmuje się zatem inwestowaniem pieniędzy swoich klientów tak, aby skutecznie pomnażać je aż do czasu, aż ci, osiągając stosowny wiek emerytalny będą mogli z nich korzystać. Wiadomo, że składki emerytalne odprowadzane są tylko wtedy, kiedy klienci pracują, dlatego w okresie bezrobocia oraz pracy na umowach, w których składki nie są odprowadzane (jak chociażby umowy o dzieło), składki są niejako zamrożone, do czasu, aż pieniądze na nowo zaczną wpływać na indywidualne konto emerytalne.

OFE jest obowiązkowe dla wszystkich osób, które urodziły się po 1968 roku, dlatego też nie ma możliwości zrezygnowania z tego typu elementu, jedyną możliwością wyboru jest selekcja prywatnych agencji, które będą zajmować się inwestowaniem w pieniądze swoich odbiorców.

Czym jest OFE?