Reforma systemu emerytalnego

Reforma systemu emerytalnego sprawiła, że obecnie większość z nas stoi przed koniecznością zdecydowania się na jeden z dostępnych otwartych funduszy emerytalnych. Choć OFE wywołuje nieustanne kontrowersje i spotyka się z licznymi głosami krytyki, musimy zgodzić się z tym, że brak samodzielnej decyzji co do wytypowanego funduszu skutkuje przyporządkowaniem nas w sposób losowy.

Choć może się wydawać, że każdy z funduszy działa dokładnie tak samo jak inny, przed przystąpieniem do działania warto bliżej zapoznać się z konkretnymi ofertami, porównując takie elementy, jak chociażby poziom obsługi klienta, wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy, poziom stopy zwrotu czy wartość jednostki rozrachunkowej. Dlaczego jest to takie ważne?

Przede wszystkim dlatego, że OFE obraca naszym kapitałem starając się go pomnożyć, jeżeli więc zależy nam na tym, aby po osiągnięciu stosownego wieku emerytalnego móc spokojnie żyć na emeryturze, powinniśmy samodzielnie zadbać o własne interesy. Jeżeli sami tego nie zrobimy, z pewnością nikt inny nie podejmie takiego zobowiązania.

Dlaczego lepiej samodzielnie wybierać OFE?