Regulaminy OFE można sprawdzić w internecie

Obecnie każdy z nas, kto osiąga zyski z tytułu posiadania umowy o pracę, zlecenie, stażu czy też prowadzenia własnej działalności gospodarczej, jest zobowiązany do tego, aby przystąpić do OFE. OFE, czyli Otwarte Fundusze Emerytalne są elementem systemu emerytalnego, który został wprowadzony w Polsce w 1999 roku. Stanowią one tak zwany drugi filar, na którym będzie opierała się nasza przyszła emerytura. Są one wraz z ZUS-em obowiązkowe, a gdy ich nie wybierzemy, wtedy zostaną one wybrane za nas drogą losowania. OFE są prywatnymi przedsiębiorstwami, których głównym zadaniem jest wypracowywanie dla nas zysków z powierzonych im pieniędzy.

Mogą one osiągać różne zyski, ponieważ wiele będzie zależało od ich strategii inwestycyjnych. Żeby zatem móc liczyć na wysoką emeryturę, powinniśmy też wybrać taki Otwarty Fundusz Emerytalny, który będzie mógł zapewnić nam dobre wyniki. Ważne jest jednak też to, że zanim wybierzemy dla siebie OFE, powinniśmy też dokładnie przeczytać umowę uczestnictwa w takim właśnie funduszu. Z niej będziemy mogli dowiedzieć się, co zrobić, gdy chcemy zmienić OFE, jak przekazać swoje środki innym osobom po naszej śmierci czy też jakie są nasze obowiązki jako członka danego OFE.

Regulaminy tego typu można dzisiaj znaleźć szybko na stronach internetowych poszczególnych OFE, dlatego też warto poświęcić chwilę czasu, aby się z nimi zapoznać przed złożeniem na umowie swojego podpisu. Gdy nie będziemy czegoś rozumieli, wtedy warto zapytać o to doradcę czy też osobę orientującą się w tematyce emerytalnej.

Gdy czegoś nie rozumiemy, zapytajmy się doradców